Mjekja deklaron: Ja se si të rigjeneroni tiroiden tuaj, për të humbur peshë dhe për të ndihmuar metabolizmin

1,040

Erika Schwartz PHd, Mjekja Endokrinologe, u konsultua për një këshillë mjekësore nga një burrë i moshuar me probleme serioze shëndetësore. Domethënë, ajo shqyrtoi medikamentet dhe trajtimet që i ishte nënshtruar, dhe vendosi të konsultojë kardiologun e tij nëse ai do të pajtohej për të ndryshuar krejtësisht terapinë e tij.

Pra, njeriu vuajti nga pesha e tepërt, nivele të ulëta të testosteronit dhe tiroides, çrregullime gjumi për shkak të një stadi të avancuar të ekzemës që shkaktoi kruajtje të padurueshme. Ajo u përpoq për të kontaktuar kardiologun e tij për tre javë, dhe përfundimisht, ajo arriti.

Pasi sugjeroi eliminimin e ilaçeve që kontribuan në ekzemën e pacientit, ajo thotë: “Doktori më tha:” Unë nuk mund të flas me ty. Ti nuk e njeh shkencën. “Pasi deklaroi se ata kanë të njëjtin diplomë mjekësore, ajo shton” ai ma mbylli tel mua! ” Prandaj, pas këtij diskutimi, ajo shpjegoi gjithçka që i duhej pacientit të saj dhe vendosi të ndryshonte kardiologun e tij dhe të provonte planin që ajo sugjeroi.

Trajtimet që ajo kishte në mendje konsistonte në rritjen e nivelit të hormoneve tiroide dhe eliminimin e ilaçeve për kolesterolin e tij. Në fillim, pacienti besonte se ky trajtim do të çonte në një atak në zemër, por Dr. Schwartz shpjegoi se korrigjimi i hormoneve natyrisht mbajti kolesterolin të ulët. Hormonet tiroide janë rezultat i funksionit të gjëndrës tiroide – që është një gjëndër endokrine në formën e një fluture të gjetur në pjesën e poshtme të qafës.

Funksioni i tij kryesor është të rregullojë metabolizmin dhe të sigurojë energji, por gjithashtu ka një ndikim të rëndësishëm në të gjithë trupin, pasi ndihmon organet të funksionojnë në mënyrë optimale. Çështja më e zakonshme e lidhur me tiroidin është hipotiroidizmi – i cili është gjendja e tiroides nëntokësore, që është gjëndra që nuk prodhon hormone të mjaftueshëm për të rregulluar funksionet e nevojshme të trupit. Kjo mund të jetë rezultat i shumë faktorëve të brendshëm dhe të jashtëm, siç është sëmundja e Hashimotos, e cila është një gjendje autoimune në të cilën tiroidi sulmohet nga vetë sistemi imunitar.

Hipotireoza mund të manifestohet me simptoma të ndryshme, duke përfshirë lëkurën e thatë, thonjtë e brishtë, lodhjen, humbjen e flokëve, shtimin e peshës, parregullsitë në temperaturën e trupit, ndjenjën e ftohtë, reflekset e dobëta, depresionin, mjegullën e trurit, ndryshimet e disponimit etj. Megjithatë, këto simptoma mund të tregojnë gjithashtu sëmundje mjekët masin shpesh përshkrime te disa ilaçe që nuk janë adekuate dhe nuk e marrin në konsideratë mosbalancimin e tiroides si një shkak potencial. Mary Shomon, një ekspert i tiroides dhe autor i librave të shumtë mbi temën, thotë: «Njerëzit po hyjnë me kolesterol të lartë ose depresion dhe po marrin mjekime kolesteroli dhe antidepresantë. Dhe askush nuk e kontrollon kurrë për të parë nëse tiroidi është në rrënjë të problemit ”

Trajtimi holistik i Dr. Schwartz përfshin ndryshimiu e gjithçkaje, duke përfshirë dietën, hormonet, stërvitjen dhe shtesat. Qasja e konsideron trupin në tërësi dhe nuk shqyrton vetëm simptomat, dhe rrjedhimisht, ka dhënë rezultate të mëdha.

Këtu janë disa këshilla shumë të rëndësishme për mënyrën se si të rigjeneruar tiroiden tuaj:

Për të rigjeneruar tiroidin tuaj ju duhet të kombinoni kripë të jodizuar dhe ushqime të pasura me selen si:

Arra e Brazilit
Fara luledielli
Peshku (salmoni i egër, shojzë e lopës, sardele, kaprolli)
Butak (oysters, midhje, karkaleca, clams, fiston)
Mish (viçi, mëlçi, qengji, mish derri)
Shpendët (pulat, Turqia)
Vezë (deri në 3 ditë)
Mushrooms (button, krimin, shiitake)
Drithëra të plota (embrion gruri, elbi, oriz kaf, tërshëra)
Perimet si: (Artichokes, arugula, Asparagus, avokado, lakër Bean, panxhari, Brokoli, lakër Brukseli, lakra, lulelakër, selinoja, lukthi, collard gjelbër, kastravec)
Frutat (të gjitha llojet e manave dhe limoneve)

Sigurohuni që MOS HANI këto ushqime:

BulmetI (shmangni qumështoren për të paktën 20 ditë)
Shmangni Sheqerin dhe Embelsirat
Shmangni të gjitha kokrrat
Shmangni fasulet dhe bishtajoret
Shmangni Birrën

Gjithashtu sigurohuni që të shmangni:

dieta me kalori të kufizuar
dietat me pak yndyrë
dietat shumë të ulëta të karbohidrateve (ose të paktën të jenë shumë të kujdesshëm me këto lloje të dietave)

Dhe për fund ju duhet të filloni të bëni stërvitje me intensitet të ulët për të paktën 1 orë në ditë si:

ecje
alpinizem
ciklizem
not

Dhe pas një muaji filloni të bëni stërvitje me intensitet të lartë nga 1 deri në 3 herë në javë, si:

Ushtrime Peshe Trupi
Ushtrime për heqjen e peshës

Burimi: /womandailytips.com
©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/

Load More In Shëndeti

Check Also

3 Mënyra natyrale për të luftuar infeksionin e veshëve tek fëmijët dhe nuk ka nevojë për mjek!

Për fat të keq, infeksionet e vesheve janë të zakonshëm për fëmijët e moshave 6 muajsh dhe…